Відбулися засідання робочих груп із обговорення ОПП кафедри культурології, філософії та музеєзнавства
Упродовж березня 2025 р. на кафедрі культурології, філософії та музеєзнавства Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбулися зустрічі стейкголдерів, здобувачів освіти та професорсько-викладацького складу кафедри, під час яких члени робочих груп обговорили проєкти освітньо-професійних програм 2025 року набору та проаналізували виконання зауважень та рекомендацій експертної групи та ГЕР Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з акредитації ОП «Культурологія» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.

Під час засідання робочої групи з розробки освітньої програми «Культурологія та музеєзнавство» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти гарант ОП, доктор історичних наук, доцент Віталій Дмитренко, здобувачі освіти та стейкголдер, директорка бібліотеки імені Михайла Андрійовича Жовтобрюха ПНПУ імені В. Г. Короленка Валентина Орєхова та заступниця з розвитку музейної інфраструктури генерального директора Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному Ольга Кульбака обговорили створення нової програми, яка відповідатиме сучасним освітнім стандартам і дозволить підготувати висококваліфікованих фахівців у галузі культурології та музейної справи. Присутні висловили пропозиції щодо змісту дисциплін, удосконалення практичної підготовки та розширення співпраці з установами культури. Учасники дискусії акцентували увагу на необхідності збільшення кількості практичних занять та стажувань у музеях, галереях, бібліотеках та культурних центрах. Це дозволить студентам отримати необхідний досвід та адаптуватися до професійного середовища. Також було запропоновано розширити співпрацю з міжнародними і вітчизняними інституціями для обміну досвідом та залучення фахівців. Одним із пріоритетів освітньої програми має стати впровадження дисциплін, покликаних ознайомити студентів з новітніми методиками роботи в установах культури і музеях. Зустріч продемонструвала високий рівень зацікавленості всіх сторін у розвитку програми та підготовці висококваліфікованих фахівців у сфері культурології та музеєзнавства.

На засіданні робочої групи з розробки освітньої програми «Організація соціокультурної діяльності» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти було розглянуто ключові аспекти підготовки здобувачів вищої освіти за новою спеціальністю В 14 Організація соціокультурної діяльності. Гарантка, докторка педагогічних наук, доцентка Рената Виничук зазначила, що програма є унікальною для Полтавської області її розроблено на основі сучасних підходів, багаторічного теоретичного й практичного досвіду в галузі освіти і культури, результатів співпраці з українськими та зарубіжними фахівцями. Здобувачка освіти першого (бакалаврського) рівня Анастасія Федоренко поділилася власним досвідом навчання у VIKO kolegija (Вільнюс, Литва). Від роботодавців була присутня директорка Центр культури та дозвілля Полтавської міської територіальної громади Оксана Михайленко. У режимі відеоконференції на платформі Zoom приєднався начальник відділу культури і туризму Гребінківської міської ради Олександр Ільчук. На засіданні обговорили потреби у введенні в навчальні плани обов’язкової базової загальновійськової підготовки (БЗВП) в обсязі 3 кредитів у третьому семестрі. Особливу увагу було приділено уточненню підсумкових результатів навчання з урахуванням викликів, спричинених умовами воєнного часу.

Під час засідання робочої групи з розробки освітньої програми «Культурологія» другого (магістерського) рівня вищої освіти гарантка ОП, кандидатка мистецтвознавства, доцентка Алла Литвиненко обговорила з членами робочої групи, викладачами кафедри, студентами та представниками роботодавців, директоркою Літературно-меморіального музею Олеся Гончара Тетяною Бондаревською, директоркою Полтавської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва імені Олеся Гончара Світланою Сичовою основні аспекти реалізації постакредитаційного моніторингу освітніх програм. Вона ознайомила присутніх із головними положеннями акредитаційного процесу, висловлених заступницею Голови Галузевої експертної ради 03 «Гуманітарні науки» Національного Агентства із забезпечення якості вищої освіти Оленою Сминтиною під час зустрічі у рамках тренінгу «Новації в українській вищій освіті: можливості, рамки перспективи» 20 лютого 2024 року.

Завідувач кафедри професор Олександр Лук’яненко зауважив про необхідність врахування досвіду колег-партнерів, університету Turība (Рига, Латвія) та громадських організацій «Європейський вибір Полтавщини», «Mana Eiropa» (Рига, Латвія). У березні 2025 р. він обговорив перспективи співпраці з трьома польськими недержавними соціокультурними організаціями «Fundacja Dyplomacji Kulturalnej», «Fundacja Aktywna Integracja» та «Fundacja Widowisk Masowych» (Краків, Польща) для обміну досвідом, проходження практики здобувачами освіти та використання досвіду у навчальному процесі за ОПП кафедри. Стейкголдери, голови громадських організацій Тетяна Коліванова, Олександр Коліванов, Надія Мороз-Ольшанська та Якуб Матушевський зауважили затребуваність нових ОП з організація соціокультурної діяльності та музеєзнавства.

Учасники груп-розробників, залучивши стейкхолдерів та здобувачів освіти, провели детальний аналіз узагальнених результатів опитування роботодавців про якість освіти за поданою освітньою програмою. За результатами анкетування зовнішніх стейкголдерів –програму визнано якісною. Ці зустрічі є яскравим прикладом ефективної взаємодії, спрямованої на постійне вдосконалення освітньо-професійних програм та забезпечення високої якості підготовки майбутніх фахівців. Така співпраця є необхідною умовою для формування конкурентоспроможних спеціалістів, здатних ефективно працювати в умовах сучасного ринку праці.
