Викладачі університету – учасники воркшопів з Liberal Arts and Studies у Познані
Упродовж 7-9 квітня 2025 р. на базі Університету Адама Міцкевича (м.Познань, Польща) тривала робота воркшопів проєкту Erasmus+ KA2 «Розробка та впровадження Liberal Arts and Studies в Україні» (LibArt_UA). Участь у роботі взяли участь асистентка кафедри теорії і методики технологічної освіти Анна Шовкова-Альохіна, доцентка кафедри культурології, філософії та музеєзнавства Віта Дмитренко і завідувач кафедри культурології, філософії та музеєзнавства, професор Олександр Лук’яненко.

У Сенатській залі Колегіуму Університету Адама Міцкевича в Познані (AMU). Лариса Човнюк з Києво-Могилянської академії презентувала інформацію щодо просування у розробці робочих проєктів проєкту. Проректор з міжнародної співпраці цього закладу освіти, професор, доктор хабілітований Рафал Вітковський обґрунтував значення організацію викладання Liberal Arts and Sciences (LAS) для європейських університетів та наголосив на підтримці українського народу й освіти в часи російсько-української війни.
Відбулася презентація різноманітних програм LAS, яку представила команда Університету Адама Міцкевича. Воркшоп провів директор LAS Університету Адама Міцкевич професор, доктор хабілітований Лукаш Ружицький. Учасники проєкту з українських університетів ознайомилися з підходами до визначення результатів навчання в програмах LA/LAS. Відбулася презентація вибраних результатів навчання в навчальних програмах ЄС з подальшим обговоренням з учасниками проєкту від Братиславської міжнародної школи Liberal Arts (Словаччина), Варшавського університету (Польща), Познанського університету імені Адама Міцкевича (Польща), Гіссенського університету імені Юстуса Лібіха (Німеччина) і Маастрихтського університетського коледжу (Нідерланди). Професор Роберт Сухарський з факультету «Artes Liberales» Варшавського університету представив процес визначення результатів навчання для програми вільних мистецтв у Варшавському університеті з поділом на знання, уміння й навички. Керуюча директорка коледжу вільних мистецтв і наук Університету Юстуса-Лібіха в Гіссені (Німеччина) Шарлотта Кіцінгер проаналізувала міждисциплінарну програму навчання в Німеччині і підходи до окреслення програмованих результатів навчання у мовах функціонування їхньої програми без матриць. У третій частині воркшопів науковці приступили до обговорення транзиту від формування результатів навчання до створення програми LA/LAS під модерацією докторки філософії, доцентки, координаторки бакалаврату Братиславської міжнародної школи гуманітарних наук (BISLA) Дагмар Куси.

Професор Олександр Лукʼяненко обговорив із керівником Європейського консорціуму вільних мистецтв і наук (ECOLAS) Андреєм Черним розробку анкет для підготовки викладачів у проєкті вільних мистецтв у межах відповідальності Полтавського національного педагогічного університету.
У приміщенні Collegium Historicum Novum, Uniwersytetu Poznanskiego відбувся семінар із проектування результатів навчання для українських програм LA/LAS Degree. Відбувся воркшоп «Від результатів навчання до основних занять», який провели лектори з університетів ЄС: директор LAS Університету Адама Міцкевич професор, доктор хабілітований Лукаш Ружицький, керуюча директорка коледжу вільних мистецтв і наук Університету Юстуса-Лібіха в Гіссені (Німеччина) Шарлотта Кіцінгер, координаторка бакалаврату Братиславської міжнародної школи гуманітарних наук (BISLA) Дагмар Куса та політологиня, письменниця, докторка гуманітарних наук (Ph.D.), викладачка Варшавського університету Олександра Іванюк.

Під час воркшопу команда Полтавського педагогічного університету обговорила й узгодила з директором LAS Університету Адама Міцкевича Лукашем Ружицьким інституційні , загальні та програмні результати навчання, що відповідатимуть ширшій місії та цінностям університету, формуванню широких знань і навичок, характерних для програми «Культурологія. Liberal arts and sciences”, а також конкретні та вимірювані навички, які студенти повинні отримати після завершення програми, що включатимуть здатність розпізнавати, аналізувати та реагувати на культурні та суспільні виклики з використанням міждисциплінарного підходу.

Професори університету Адама Міцкевича у Познані Рафал Димчик та Конрад Домінас та Якуб Рибка презентували доповіді «Індивідуальний розвиток студента – предметні треки, індивідуальні навчальні шляхи», «Стажування та дослідницькі проекти. Відбувся практикум «Розробка програми та розробка навчального плану». На ньому професор Олександр Лук’яненко, доцентка Віта Дмитренко та асистентка Анна Шовкова-Альохіна представили європейським колегам ідею базових курсів освітньої програми «Культурологія. Liberal arts and sciences». Професор Олександр Лукʼяненко провів другий раунд обговорення із керівником Європейського консорціуму вільних мистецтв і наук (ECOLAS) Андреєм Черним анкетування освітян у проєкті вільних мистецтв у межах робочого пакету Полтавського національного педагогічного університету.
У приміщенні Collegium Chemicum Novum, Uniwerystetu Poznanskiego відбувалася презентація українських програм LA/LAS. На семінарі своїх бачення представили викладачі, що представляють Києво-Могилянську академію, Запорізький національний університет, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка та Ізмаїльський державний гуманітарний університет. Професор Олександр Лукʼяненко презентував програму, яку розробила команда Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Відбулася плідна дискусія з представниками класичних університетів, які мають інше бачення програми підготовки бакалавра вільних мистецтв. Після обговорення й аргументації проєкт ПНПУ знайшов підтримку у європейських колег. директоро LAS Університету Адама Міцкевича Лукаш Ружицький зауважив, що полтавська модель програми «Культурологія. Вільні мистецтва» є прикладом американського підходу до підготовки бакалавра у цій сфері.

Також мала місце підсумкова сесія та семінар «Вставлення S у LA – науковий компонент Познані» у ході якого відбувся візит до лабораторії професора Педзінського та обговорення ролі науки в програмах LAS, AMU.