У Горішніх Плавнях відбувся соціокультурний захід кафедри культурології, філософії та музеєзнавства
27 грудня відбувся захід кафедри культурології, філософії та музеєзнавства у межах проєкту «Поетичні діалоги». Культурний центр Центральної міської бібліотеки м. Горішні Плавні зібрав різновікову аудиторію на літературно-просвітницьку зустрів «Про вічне і мінливе». Діалоги відбулися з кандидатом філософських наук, віце-ректором Полтавської місіонерської духовної семінарії, архієпископом Новосанжарським Веніамином (Погребним). Захід модерував завідувач кафедри культурології, філософії та музеєзнавства ПНПУ імені В. Г. Короленка Олександр Лук’яненко.
Під час зустрічі відбувся обмін думками щодо сутності релігії як складової культури. Гості діалогів крізь живе спілкування зі спікерами мали можливість побачити релігію такою, якою вона є у своїх виявах. Олександр Лук’яненко та архієпископ Веніамин звертали увагу не тільки на питання формування та функціонування релігійної свідомості, але й на самі акти віри та на її містичні аспекти. Під час діалогів порушувалися питання сенсу релігійності з прикладами із власного духовного шляху. Аудиторія долучилася до обгорнення питання проблеми дат в історії церкви, до значення календарів та еволюції християнських свят на основі традиційних дохристиянських вірувань народів тих територій, куди приходила євангельська місія. У нагоді стали наукові напрацювання головного спікера заходу, арх. Веніамина щодо феноменології свята та діяльності ордену єзуїтів на території Речі Посполитої в 1569-1654 рр.
У ході розмови зупинилися на демографічно-вікових вимірах сьогодення православних церков, торкнувшись питання умовного просопографічного портеру віруючого. Осібне місце було відведено впливу релігії на матеріальну культуру та мистецтво. Питання зовнішньої маніфестації християнської релігії у храмовій архітектурі як багатотисячолітньої еволюції форм і стилів перетиналося з обговоренням того, чи так важлива для традиції форма храму – інтер’єр і впізнаваний екстер’єр? чи зможе піддатися перегляду храмовий простір? чи може природа вразі втрати стін замінити храм? Ілюстрацією виступав досвід іконописної школи імені преподобного Порфирія Кавсокаливіта Полтавської місіонерської духовної семінарії та храму Трьох святителів міста Горішні Плавні. Торкнулися й питання богослужбової мови і мови у храмі.
Не оминули й питання церкви і війни. Російсько-українська війна показала, що в християнстві можна легко знайти будь-яку цитати для виправдання агресії. На діалогах озвучили власну думку співрозмовників, чи вирішиться «вічна проблема віри» – бути інструментом в руках сильнішого? чи реально прокласти межу між християнством і ідеологією війни, що тягнеться чи не з часів Середніх віків до сьогодення попри, здавалося б, пацифістський вимір закликів Нагорної проповіді?
Наостанок ділилися творчими планами. Архієпископ Веніамин розповів про освітні проєкти, пов’язані з розробкою програм реабілітації та адаптації захисників України після повернення з фронту та закликав присутніх приєднуватися до заходів, спрямованих на виконання соціальної місії. В кінці зустрічі мешканці Горішніх Планів та гості міста з Полтави й Одеси мали змогу обмінятися думками та задати питання спікерам. Директорка Центральної міської бібліотеки м. Горішні Плавні Олена Дудко подякувала учасниками діалогів «Про вічне і мінливе» за співпрацю в організації традиційних мистецтвознавчих лекторіїв та соціокультурних заходів та висловила сподівання на подальшу співпрацю.