Відбулися засідання робочих груп із обговорення ОПП за спеціальністю 034 Культурологія
У Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбулися зустрічі стейкголдерів, здобувачів освіти та професорсько-викладацького складу кафедри культурології, на яких члени робочих груп обговорили освітньо-професійні програми за спеціальністю. Перші з них відбулися у переддень російської агресії проти України, однак, пропозиції, висловлені педагогами та працівниками у сфері культури і мистецтва, лишаються актуальними і в умовах дії воєнного стану в нашій державі.
На базі Центру культури та дозвілля Полтавської міської територіальної громади відбулося засідання робочої групи з обговорення освітньо-професійної програми для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 034 Культурологія. Засідання проводила гарант ОП, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри культурології Рената Винничук.
У обговоренні взяли участь члени проєктної (робочої) групи: завідувач кафедри культурології, доктор історичних наук, доцент Олександр Лук’яненко, докторка педагогічних наук, професорка Любов Кравченко, кандидатка мистецтвознавства, доцентка Алла Литвиненко. Від роботодавців – директорка Центр культури та дозвілля Полтавської міської територіальної громади Оксана Дейнега, від здобувачів вищої освіти – студентки Олександра П’ятак та Ольга Слухай.
На зустрічі проаналізували ефективність і якість поточних освітніх програм, здійснили уточнення проєкту освітньої програм на наступний навчальний рік, обговорили питання готовності освітньої програми до акредитації, також розглянули питання про перегляд компонентів діючої освітньо-професійної програми «Культурологія» на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти у відповідності до запитів роботодавців. Робоча група провела критичний аналіз наявних компонент освітньої програми і врахувала бачення експертів стосовно необхідності оновлення компонентів освітньої програми, зокрема, переліку компетентностей, програмних результатів і дисциплін навчального плану.
Вдосконалення ОП відбувається в аспекті вдосконалення забезпечення освітніх компонентів програми, зокрема використання результатів нових досліджень в навчальних дисциплінах, відображення їх у робочих програмах. Роботодавців постійно залучають до практичної підготовки здобувачів вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Культурологія», зокрема, до участі у процедурі захисту результатів проходження виробничої практик. З метою здійснення діяльності, спрямованої на забезпечення набуття здобувачами вищої освіти практичних умінь і навичок професійної підготовки, ЗВО залучає роботодавців під час проходження бакалаврами виробничої практик у соціокультурних закладах різних типів (Громадські організації, Центри дозвілля, музеї, публічні бібліотеки тощо).
Оксана Дейнега зазначила, що у процесі реалізації ОП більше уваги слід приділяти формуванню здатності працювати у колективі, планувати та раціонально розподіляти час, виконуючи завдання виробничої практики. Освітній процес має формувати не лише професійні знання, уміння , навички, а й сприяти розвитку комунікативних здібностей, здатності до взаємодії та співпраці на різних рівнях, зокрема у міжнародному професійному контексті.
Паралельно відбулася зустріч розробників освітньо-професійної програми підготовки магістрів за спеціальністю 034 Культурологія зі стейкголдерами. Захід проходив також у режимі відеоконференції на платформі Zoom. На засіданні обговорювали проєкт освітньої програми ІІ (магістерського) рівня вищої освіти, що буде представлена на вступній кампанії 2022 р.
Гарантка ОПП, кандидатка мистецтвознавства, доцентка Алла Литвиненко, представляючи проєкт освітньо-професійної програми, акцентувала увагу на потужній практичній підготовці магістрів, обумовленій Стандартом вищої освіти України. Як наслідок, освітня програма постійно оновлюється, відповідно до потреб практичної підготовки магістрів та вимог сучасного ринку праці. Завідувач кафедри Олександр Лук’яненко виступив із пропозицією передбачити проведення практичних (лабораторних) занять, зокрема з дисципліни «Аналітика у сфері культури», у закладах, що є базами практик для студентів.
Презентація програм викликала жваве обговорення. Так, директорка літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара Кобеляцької міської ради Тетяна Бондаревська наголосила на важливості комп’ютерної грамотності у практичній підготовці студентів. Директорка Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного Світлана Завалій висловилася про необхідність розширення регіонального компоненту в змісті навчальних дисциплін. Всі присутні підтримала ініціативи виступаючих.
Викладачі кафедри культурології висловлюють подяку всім членам робочої групи за підтримку освітньо-професійних програм і сподіваються на подальшу співпрацю!