Короленківці підтримують внесення техніки «білим по білому» до репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини
Вишивка «біллю» або «білим по білому» – унікальна техніка, яка зародилася саме на Полтавщині і притаманна нашому регіону. У Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка вже понад 40 років викладачі-майстрині активно її популяризують серед студентської молоді.
У інтерв’ю для телеканалу «ІРТ-Полтава» декан факультету технологій та дизайну ПНПУ імені В. Г. Короленка професор Валентина Титаренко відзначила, що для Полтавщини характерна техніка вишивки «білим по білому». Наприклад, у ХХ столітті на Полтавщині було засновано більше 20 художніх майстерень, які популяризували цю техніку
Доцент Тетяна Борисова зазначила, що любов до народних ремесел багато років поспіль вдається передавати студентам факультету технологій та дизайну. Наприклад, магістрантка Оксана Рись саме в університеті опанувала всі секрети цієї старовинної вишивальної техніки.
Короленківка Оксана Рись розповідає про отриманий в університеті досвід: «Я займаюся творчістю починаючи з 3-го класу. Мені це завжди подобалося. А от саме з вишивкою біллю ми познайомилися більш детально під час навчання на факультеті технологій та дизайну. Вишили велику кількість сорочок, рушників, опанували технологію виготовлення полтавського рушника, технології виготовлення полтавської сорочки “білим по білому”».
Вишивка «білим по білому» належить до складних технік і є однією із найкрасивіших. Ректор ПНПУ імені В. Г. Короленка професор Микола Степаненко підкреслив, що для Університету вже стало багаторічною традицією прищеплювати студентам любов до народних ремесел, зокрема і до вишивання: «Ми не просто студентам про це говоримо, ми студентів цього вчимо. Це велика праця, яка вимагає неабияких зусиль, а головне – майстерності. На факультеті технологій та дизайну випрацювали свій досвід, мають свій стиль. Ми вже окремішна царина у цій галузі».
Інтерв’ю здійснено у рамках налагодження ефективної взаємодії у процесі підготовки елемента нематеріальної культурної спадщини «Вишивка білим по білому» для подання до Репрезентативного списку ЮНЕСКО. Тележурналістам було презентовано вишиті вироби (рушники, сорочки), виготовлені студентами факультету технологій та дизайну.
Відеосюжет виступив супроводжуючим заходом публічного онлайн-опитування з підготовки номінаційного досьє елемента «Технологія виконання вишивки “білим по білому” селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області» для подання до репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства. До опитування, яке триватиме до 22 листопада 2020 р., запрошуються носії, зацікавлені сторони, мешканці громад Полтавської області. Результати опитування стануть підґрунтям для подальшого обговорення даного питання та прийняття кінцевого рішення громадою майстрів, носіїв.
Більше інформації у сюжетах регіональних телеканалів: https://irt.pl.ua/video/18737