Голова ради молодих учених університету Олександр Лук’яненко взяв участь у роботі Міжнародного вебінару з оцінювання наукової діяльності
Голова ради молодих учених ПНПУ Імені В. Г. Короленка Олександр Лук’яненко 12 листопада 2020 року взяв участь у роботі Міжнародного вебінару «Наукова досконалість (якість наукової діяльності) та її оцінювання, з урахуванням ситуації пандемії», що проходив на платформі організації PCG Academia. Захід об’єднав понад 50 ректорів, проректорів на голів рад молодих учених ЗВО України та Польщі.
У ході заходу учасники мали змогу ознайомитися з тенденціями змін у процесі оцінки якості наукової діяльності в Польщі (доповідач – Професор Ян Поморський, член Комісії з оцінювання науки Міністерства науки і вищої освіти Польщі, Університету Марії Кюрі-Склодовської, м. Люблін). Науковців ознайомили з системою декларації наукової активності вишів та Інтегрованою системою інформації про вищу освіту і науку POLON. В оцінці вагу мають три критерії: науковий і художній рівень наукової діяльності, фінансові результати наукових досліджень і дослідноконструкторських робіт та вплив наукової діяльності на функціонування суспільства й економіки. Учасники зауважили схожі тенденції у реформуванні підходів української влади щодо евалюації академічних досягнень університетів країни. Піднімалося питання ваги публікацій у журналах, занесених до наукометричних баз.
Осібне місце зайняло питання функціонування докторських шкіл, що заступили підготовку учених в аспірантурі (співдоповідачі –професор, доктор наук, інженер, ректор Лодзької Політехніки Славомір Вяк та докторка Евеліна Пабіянчик-Влазло, керівниця Докторської Школи Лодзинської Політехніки). Перед аудиторією розкрили причини до переходу до системи докторської школи, зауважили міждисциплінарність підходів в організації їхньої роботи, наголосили на значенні мовник компетентностей та цифрових інновацій у навчальному процесі.
Жваве обговорення викликало питання, підняте завідувачем кафедри культурології ПНПУ імені В. Г. Короленка, доктором історичних наук Олександром Лук’яненком щодо дотримання академічної доброчесності у системі вищої школи Польщі. Він звернувся за роз’ясненнями щодо функціонування системи санкцій, які передбачаються за надання неправдивої інформації щодо наукової активності та декларацію неіснуючих публікацій для науковця чи інституції під час заповнення форм Інтегрованої системи інформації про вищу освіту і науку POLON. У дискусії взяли участь усі доповідачі. Було вибудувано алгоритм діяльності ректора та дисциплінарного речника закладу освіти. Лектори проілюстрували прикладами запуск процедури санкцій, яка передбачала настання дисциплінарної, штрафної та кримінальної відповідальності. Особливу увагу закцентували на відсутність поняття «плагіат» у польському законодавстві, на опис злочину «наукове шахрайство», а також на вазі відповідності наукових публікацій дисциплінам, що викладаються освітянами.