Короленківці – організатори та учасники просвітницького вечора, присвяченого пам’яті Михайла Драгоманова
28 вересня відбувся просвітницький захід «Михайло Драгоманов: на кордонах українського європеїзму», організований кафедрою культурології Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка у співпраці зі стекголдерами, Північно-східним міжрегіональним відділом Українського інституту національної пам’яті та Полтавською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І. П. Котляревського.
Регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар зауважив, що згідно з Постановою Верховної Ради 180-річчя Михайла Драгоманова відзначається на державному рівні широким колом заходів. Одним із них стала зустріч для полтавців у літературній вітальні ПОУНБ імені І. П. Котляревського. Захід модерувала завідувачка відділу обслуговування користувачів Ніна Климк,. Спікерами виступили полтавські науковці, доценти кафедри культурології ПНПУ імені В. Г. Короленка Віталій Дмитренко та Олександр Лук’яненко.
Кандидат історичних наук Віталій Дмитренко проаналізував інтелектуальні основи світогляду видатного уродженця Полтавщини, описав чуттєві (особистісні) засади Драгоманівського європеїзму. Віталій Анатолійович провів співставлення поглядів Драгоманова з європейськими політико-інтелектуальними концепціями ХІХ століття. Зокрема, він розглянув ставлення до держави, нації, революції та церкви, прослідкував вплив філософії позитивізму на історіософську концепцію Драгоманова. Лектор простежив особистісну площину та прояви європейськості вченого.
Доктор історичних наук Олександр Лук’яненко акцентував увагу на спадкові Михайла Драгоманова не лише як історика, фольклориста, публіциста, громадського діяча, а як освітянина у розрізі аналізу його наукових праць та біографічних документів. Завідувач кафедри культурології охарактеризував систему з 16 правил, які можна виокремити зі спогадів та щоденників М. Драгоманова та побачити у його власних життєвих історіях. Серед них – істина про беззаперечне право кожного на повагу до власної честі та гідності, неприязнь будь-якого насилля над дитиною, освіта рідною мовою, полікультурність, клімат дружби між учителем та учнем, індивідуальний підхід та освіта через мистецтво. Науковець апелював до історій з особистого життя відомого українця, акцентував увагу на ролі учителя, випадку та сімейного виховання у формуванні світоглядну людини.
Присутні на заході студенти ознайомилися з експонатами книжкової виставки, сформованої бібліотекаркою відділу Наталією Рой, де були представлені автобіографічні твори Михайла Драгоманова, нариси про його життя й творчості. Лекція актуалізувала знання не лише з курсів «Історія української культури» та «Історія української державності», але й дозволила побачити витоки національної освіти та її зв’язки зі світовою інтелектуальною думкою. Таким чином, захід сприяв досягненню програмованих результатів навчання з історії світової культури та предмету «Університетська освіта та академічне письмо». Майбутні культурологи також аналізувати методику проведення соціокультурних заходів для різновікових груп із дотриманням карантинних вимог.
Плідна співпраця у сфері популяризації наукового знання між закладами культури області, Північно-східним міжрегіональним відділом Українського інституту національної пам’яті та кафедрою культурології ПНПУ імені В. Г. Короленка триває і надалі.